Informace o Brele

Významné letovisko (1 500 obyvatel.) na Makarské riviéře, první na této riviéře (bráno od severozápadu k jihovýchodu). Rozkládá se na mírném svahu pod strmými srázy Biokova, které je chrání a zmírňuje letní vedra. V létě často vane osvěžující mistral (maestral), v zimě bóra. Z okolí pochází kvalitní víno Vugava a dezertní Prošek, pěstují se olivovníky a speciální odrůda višní Maraska.

Obec Brela je již desítky let známa jako jedno z nejpůvabnějších a nejpříjemnějších letovisek ve Střední Dalmácii. Díky své přírodní kráse a kvalitě svých ubytovacích zařízení patří k nejexkluzivnějším, ale i k nejvyhledávanějším letoviskům. Pension je postaven uprostřed lesa přímořských borovic. Právě tyto rozsáhlé borové lesy jsou spolu s vyhlášenými oblázkovými plážemi největší přitažlivostí a bohatstvím letoviska.

Na jihovýchodním okraji letoviska Brela je osada Jakiruša, v posledních letech navštěvovaná jako malé klidné místo těsně u moře, případně ve svahu nad mořem.

Pláže v  Brele patří k nejpěknějším na pobřeží. Táhnou se podél celého letoviska asi 1,5 km. Jsou z drobných oblázků a písku, vroubí je stinné borové lesy, v nichž stojí zdejší hotely. Při pobřeží, vytvářejícím menší zátoky, jsou v moři roztroušena malebná skaliska.

Podívejte se na video