Kde nás najdete

Informace k cestě do Chorvatska autem:


Při cestách motorovými vozidly je bezpodmínečně nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla (zelená karta), kterou na trase ČR – Rakousko – Slovinsko – Chorvatsko vyžadují policejní orgány všech států, kterými na cestě do Chorvatska projíždíte. Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích označených pro provoz motorových vozidel je maximální rychlost 110 km/hod, na komunikacích mimo osady je maximální rychost 90 km/hod, pokud místní úpravou není stanoveno jinak. V osadách je povolena maximální rychlost 50 km/hod – pokud není místní úpravou stanoveno jinak. Na dálnicích je používání dětských sedaček povinné. V případě dopravní nehody je nutné, aby si majitel vozidla od policie vyžádal sepsání protokolu o nehodě a poškozeném vozidle. Bez tohoto dokladu není možné z Chorvatska vycestovat.

Mýtné pro osobní vozidlo od Chorvatsky hranic (Macelj) do Šestanovca je 47+197= 244 kn. Kdo jezdí Chorvatska pravidelně každý rok může na mýtném ušetřit zakoupením ENC zařízení. Dálnice pak výjde o 21% levněji. Sleva je poskytována ve formě kreditu navíc (zaplatíte 300 HRK a dobito je cca 387 HRK kreditu) Při průjezdu mýtnou bránou, je odečtena plná cena.  První úsek dálnice Macejl- Zagreb platě hotově zde ENC zakoupené u HAC nefunguje.

Cesta po nové dálnici je velmi pohodná a rychlá. Při použití dálnice z hraničního přechodu Macelj – Šestanovac. Dochází ke zkrácení cesty min o 3 hodiny jízdy oproti jízdě po staré silnici přes Plitvická jezera. Dálnice má kvalitní povrch, odpočívadla a čerpací stanice cca po 50 km.

Pří příjedzu do Brela po 2 km odbočte u restaurace Šampion do prava. Po 150 m odbočtě opět doprava. Po 300 m přijíždíte k domu (viz foto a mapa)